Proč je nutná spolupráce mezi státy – ohlédnutí do historie – Terezín

Dne 3. listopadu 2022 se třídy 2. SC a 2. VC zúčastnily exkurze do Terezína za doprovodu paní učitelky Doubkové, paní učitelky Holé a pana učitele Červenky. Vojenskou pevnost vybudoval Josef II. v 18. století a pojmenoval ji na počest své matky Marie Terezie.

Prvním místem, které jsme si mohli projít, byla Malá pevnost. Tady v minulosti prožívaly své nejtěžší a mnohokrát i poslední chvíle svého života tisíce lidí. Pan průvodce nám sdělil spoustu zajímavých informací. Viděli jsme celu, kde dožil Gavrilo Princip, který spáchal atentát na Františka Ferdinanda d´Este. Prošli jsme podzemní chodbou pevnosti a obdivovali důmyslný obranný systém. Za 2. světové války sloužila Malá pevnost jako vězení gestapa. Lidé zde trpěli v nelidských podmínkách a život člověka mnoho neznamenal.

Pak nás pan průvodce provedl i samotným městem Terezín, kterému se říkalo Velká pevnost a v minulosti bylo ghettem, kam se svážely tisíce židů. Odtud pak putovali většinou do vyhlazovacích táborů. Navštívili jsme modlitebnu, byt v Dlouhé ulici, který byl na svou dobu v tomto městě luxusní, železniční vlečku, místnosti, kde se připravovali mrtví lidé ke zpopelnění a nakonec i samotné krematorium a hřbitov.

Celý den byl pro nás velice poučný a dozvěděli jsme se spoustu informací o životě našich předků. Pochopili jsme, jaké zlo je válka a že v ní trpí hlavně nevinní lidé.