Památník Terezín

Žáci 2. VS a 2. SC se 31. 10. účastnili exkurze do Terezína. Vojenskou pevnost vybudoval Josef II. v 18. století a pojmenoval ji na počest své matky Marie Terezie.

Prvním místem, které jsme si mohli projít, byla Malá pevnost. Tady v minulosti prožívaly své nejtěžší a mnohokrát i poslední chvíle svého života tisíce lidí. Pan průvodce nám sdělil spoustu zajímavých informací. Viděli jsme celu, kde dožil Gavrilo Princip, který spáchal atentát na Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu Žofii Chotkovou. Prošli jsme podzemní chodbou pevnosti a obdivovali důmyslný obranný systém.

Za 2. světové války sloužila Malá pevnost jako vězení gestapa především pro židovské obyvatelstvo. Lidé zde trpěli v nelidských podmínkách a život člověka mnoho neznamenal.

Dále jsme si prohlédli Muzeum ghetta, kde jsou zobrazeny především osudy lidických dětí, jejich písemnosti, obrázky a bohužel i odjezd do vyhlazovacích táborů.

Všichni jme si připomněli smutné osudy židovských obyvatel nejen z Čech a Moravy, ale i z jiných částí Evropy. Tyto události jsou potřeba si neustále připomínat, aby se již nikdy neopakovaly.

Na závěr chci poděkovat kolegyním za pomoc při organizaci a průběhu celé exkurze a pochválit všechny žáky za vzorné chování během celé exkurze.