Ve středu 20. září 2017 jsme se vypravili v rámci předmětu Společenská kultura na exkurzi a workshop do Hutě František v Sázavě. Po hodinové cestě vlakem a krátké cestě z nádraží nás přivítalo příjemné prostředí zrekonstruovaných prostor původní huti.
Paní průvodkyně nám vyprávěla o historii Hutě František, která byla původně postavena ve stylu původních lesních hutí stejně jako sklářská osada Na Kácku, jejíž je součástí. Životnost lesních sklářských hutí byla obvykle 30 – 40 let. Když sklářská huť spotřebovala palivové dřevo z celého okolí, obvykle zanikla. Huť František naštěstí měla dřeva vždy dost především díky jeho dopravě po řece. Později se huť stala součástí celého komplexu sklárny Kavalier v Sázavě. V roce 2006 vznikla za účelem obnovy hutě Nadace Josefa Viewegha, bývalého ředitele skláren a otce našeho známého spisovatele Michala Viewegha. Z peněz dárců se podařilo celou Huť František zrekonstruovat a proměnit ji v krásné centrum sklářského umění.
S naší paní průvodkyní jsme během procházky expozicí viděli cestu, kterou musí projít obyčejný písek, než se změní v nádherný křehký skleněný předmět. V části expozice nazvané Archa Noemova jsme spatřili výstavu skleněných plastik českých i světových výtvarníků, kteří díky zručnosti našich sklářů dokázali vytvořit z kusu roztavené hmoty jedinečnou a zcela originální ozdobu.
V druhé části naší exkurze jsme si sami mohli vyzkoušet sklářské řemeslo, stali se z nás na chvíli „mistři skláři“. Viděli jsme na vlastní oči roztavené sklo v huti a každý si vyfoukl za pomoci skutečného mistra skláře svoji vlastní skleněnou kouli. Už se těšíme, až se nám naše výrobky dostanou do ruky. Bohužel si musíme počkat, až naše umělecké kousky zchladnou a dostanou finální podobu.
Expozice sklářského umění i workshop se nám velice líbily. Nejenže jsme se dozvěděli mnoho informací o tomto krásném řemesle, ale všemi svými smysly jsme vnímali křehkou krásu skla i fascinující proces jeho výroby. Také jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak jsou při práci důležité některé lidské vlastnosti, jako je například tvořivost, pečlivost, trpělivost a ochota učit se, protože slovy sklářských mistrů „sklo chyby neodpouští“.
Žáci třídy 1. ročníku oboru veřejnosprávní činnost
SOŠ a SZŠ Benešov, Černoleská 1997