V dílně filmařů

13. 12. 2022 se žáci 1. SC (oboru sociální činnost) zúčastnili exkurze do Národního filmového muzea.

V rámci programu NaFILM se žáci interaktivní formou ve filmových dílnách seznámili s vývojem kinematografie, s filmovými literárními adaptacemi, obdobím avantgardní tvorby. Vyzkoušeli si, jak fungují optické přístroje, prohlédli si originální filmové exponáty a měli možnost některé i prakticky použít (např. klasickou 35 mm promítačku na kliku).

Vědomosti z fyziky si oživili ve filmové laboratoři i ruchařském studiu, kde vytvořili vlastní zvukovou nahrávku k animovanému filmu.

Žáci se také dozvěděli, že český biolog J. E. Purkyně, který se mimo jiné zajímal o vnímání světla a barev okem, fungování lidského zraku a který rovněž sestrojil přístroj kinesiskop s rotační závěrkou, se stal průkopníkem animovaného filmu.

Nechyběly ani ukázky nejmodernější výbavy pro tvorbu animovaného filmu a nejnovější digitální technologie, pomocí kterých se vytvářejí filmové efekty. V jedné části muzea se přenesli pomocí speciálních brýlí do virtuální reality.

Součástí prohlídky byl i workshop, kde si žáci sami mohli natočit krátký animovaný film na vybrané téma.

Ve druhé části exkurze se žáci seznamovali s architekturou Staroměstského náměstí, prohlédli si renesanční, barokní a rokokové domy, počítali apoštoly na Pražském orloji. Další zastávka byla u Domu U Černé Matky Boží v Celetné ulici, postaveném ve stylu kubismu. Na cestě k secesní budově Wilsonova nádraží žáci viděli ještě Prašnou bránu, Obecní dům a Španělskou synagogu.

Přestože mrazivé počasí tohoto dne procházce moc nepřálo, žáci si celý den užili a z předvánoční Prahy si odvážejí nejen spoustu zážitků, ale i vlastnoručně vytvořený animovaný film.