Simulované soudní jednání

Ve středu 14. ledna  2015 studenti třídy 4.A oboru veřejnosprávní činnost navštívili Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a ve cvičné soudní síni si pod vedením studentů právnické fakulty zahráli simulovaný soudní proces.

Hlavnímu líčení z oboru trestního práva předcházela důkladná příprava. Žáci se nejprve domluvili na rozdělení rolí, poté se seznámili s případem – pročetli výpovědi svědků předané policií, nastudovali potřebné právní předpisy, vypracovali obžalobu a znalecké posudky a shromáždili potřebné důkazy. Jak sami uvedli, strávili mnoho hodin nad posuzováním závažnosti daného činu, shromažďovaním polehčujících okolností a sbíráním informací, ale samotné je překvapilo, jak je to začalo bavit.

Když ráno usedli do vlaku, byli plni očekávání i obav. Soudci studovali postup průběhu trestního řízení, obhájci dolaďovali s obžalovaným detaily. Budova Právnické fakulty UK zapůsobila svým rozlehlým vstupním vestibulem úplně na každého. A když studenti vešli do cvičné soudní síně a oblékli skutečné taláry soudců, státních zástupců a obhájců a usedli na jejich místa, vžili se do svých rolí úplně.

Hodinu a půl trval simulovaný soudní proces, v němž státní zástupci hájili práva poškozených a obhájci sdělovali všechna fakta k tomu, aby trest obžalovanému co nejvíce snížili. Po vynesení rozsudku proběhlo krátké hodnocení, seznámení s opravdovým rozsudkem tohoto případu a diskuze na téma. „Všichni své role sehráli výborně, byli skvěle připraveni, měli dobré znalosti. Ještě nikdy se nám tu nestalo, aby si středoškoláci přivezli vlastní právní předpisy, v kterých se umí orientovat.“, přesně tak hodnotili studenti právnické fakulty výkony našich žáků.

Cestou domů ještě všichni diskutovali nad průběhem a výsledkem řízení a novináři dolaďovali podklady pro článek. Den strávený na právnické fakultě byl pro všechny nejen zábavný, ale i velmi poučný.

IMG_4999IMG_5008IMG_5024IMG_5039IMG_5047IMG_4975IMG_5049IMG_5062IMG_5064IMG_5108